02

در قسمت زیر بخشی از سوالات متداول بیماران جهت آگاهی بیشتر قرار داده شده در صورتی که سوالی از دکتر که خارج از سوالات زیر است را دارید برای طرح سوالات خود اینجا کلیک کنید

 

۱- آیا افراد سیگاری می‌توانند از درمان ایمپلنت استفاده کنند؟
بلی – البته ریسک موفقیت در این افراد بالاتر رفته و طول عمر ایمپلنت می‌تواند تحت تاثیر قرار بگیرد. ولی در صورتی که فرد سیگاری بهداشت دهان را در سطح بالایی رعایت نماید منعی برای استفاده از ایمپلنت ندارد.
۲- آیا ایمپلنت در افراد دیابتیک (مبتلا به بیماری قند) منع دارد؟
خیر- منعی ندارد به شرطی که وضعیت قند خون تحت کنترل بوده و قند خون کمتر از ۱۴۰ باشد (در زمان جراحی ایمپلنت). ضمنا ریسک موفقیت در این افراد نسبت به افراد طبیعی بیشتر بوده و ممکن است طول عمر ایمپلنت را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
۳- آیا ایمپلنت‌ها می‌توانند به ایمپلنت مجاوربریج شوند (وصل شوند)؟
بلی – ایمپلنت‌های کنار هم بهتر است به یکدیگر وصل شوند (اسپلینت شوند).
۴- آیا ایمپلنت می‌تواند به دندان طبیعی مجاور وصل شود؟
خیر
۵- آیا روکش ایمپلنت با چسب موقت و یا دائم به قسمت تاجی چسبانده می‌شود؟
معمولا همیشه با چسب موقت چسبانده می‌شود زیرا در معاینات دوره ای هر وقت دندانپزشک مایل بود بتواند به راحتی روکش را خارج نماید.
۶- تفاوت برندهای مختلف ایمپلنت در چیست؟
طراحی ایمپلنت‌ها از نظر شکل ایمپلنت و اباتمنت و نحوه اتصال ایمپلنت به اباتمنت و تکنولوژی سطح ایمپلنت‌ها متفاوت است ولی جنس تمام ایمپلنت‌هااز جنس آلیاژ تیتانیوم می‌باشد.
۷- آیا ایمپلنت در دندان‌های قدامی‌زیبایی می‌باشد؟
خیر-اگر بیماری به دنبال زیبایی در دندان‌های قدامی‌باشد می‌تواند ابتدا از درمان‌های بریج، متحرک و … استفاده نماید ولی ایمپلنت می‌تواند بدون آسیب به دندان‌های مجاور خود و با حفظ استخوان فک درمانی با دوام بیشتر در ناحیه قدامی‌نسبت به سایر درمان‌ها تامین نماید.
۸- بهترین زمان درمان ایمپلنت بعد از کشیدن دندان با توجه به تحلیل‌های استخوان فک چه زمانی می‌باشد؟
بهترین زمان طبق مقالات روز دنیا ۴ تا ۱۰ ماه بعد از کشیدن دندان بوده و پس از آن استخوان دچار تحلیل جبران ناپذیری می‌شود. اما می‌توان بعد از حداقل ۳ ماه پس از کشیدن دندان نیز اقدام به جایگزینی ایمپلنت نمود.
۹- آیا ایمپلنت عوارضی مثل تاثیر بر روی سیستم قلبی و عروقی و … دارد؟
خیر در حالت عادی ایمپلنت هیچ تاثیر و عوارض جانبی بر روی سایر اعضای بدن ندارد.

۱۰- آیا دندان ایمپلنت نیاز به جرمگیری دارد؟
مراقبت از ایمپلنت علاوه بر رعایت نکات معمولی، شامل برداشتن پلاک از روی آن نیز می‌شود. برای تمیز کردن ایمپلنت دندان باید روش‌های لازم به بیمار آموزش داده شوند. هر ابزار فلزی می‌تواند به سطح ایمپلنت آسیب زده و منجر به ایجاد خراش‌های میکرونی روی آن شود. همچنین می‌تواند باعث خرد شدن سطح ایمپلنت شود. ایمپلنت تیتانیومی را می‌توان به کمک یک سوهان و خمیر غیرتهاجمی مخصوص تمیز کرد. جرم‌گیر دستی برای تمیز کردن ایمپلنت دندان باید از جنس پلاستیک، تفلون یا چوب باشد. همچنین با استفاده از یک پوشش مناسب حول نوک جرم‌گیر اولتراسوند می‌توان از آن برای جرم‌گیری استفاده کرد.
باید حداقل هر دو سال یکبار، پروتز ثابت را برای تمیز کردن برداشت. باکتری‌ها در زیر پروتز ثابت جمع شده و موجب عفونت و از دست دادن ایمپلنت می‌شوند. دندانپزشک با استفاده از ابزار مخصوص و با احتیاط فراوان این کار را انجام می‌دهد.

۱۱-طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟
حتماً شما نیز طول عمر ۲۵ سال یا بیشتر را برای ایمپلنت دندان شنیده‌اید. این اعداد کاملاً درست هستند به شرطی که شما به خوبی از ایمپلنت دندان مراقبت کنید. ایمپلنت دندان تمام عمر با شما باقی می‌ماند ولی برای این منظور باید به عواملی که روی عمر ایمپلنت اثر می‌گذارند، توجه کنید:

 • از ایمپلنت دندان به خوبی مراقبت کنید. استفاده از مسواک و نخ دندان و مراجعه هر شش ماه یکبار به دندانپزشک نکات مهمی در این زمینه هستند.
 • عادت جویدن و گاز زدن چیزهای سفت مانند نوک مداد و خودکار را ترک کنید. از دندان به عنوان ابزاری برای باز کردن در خوراکی‌ها استفاده نکنید.
 • مهارت دندانپزشک در کاشت ایمپلنت از اهمیت بالایی برخوردار است. استخوان‌سازی و جذب کامل ایمپلنت توسط استخوان فک فرآیندهای مهمی هستند که توسط دندانپزشک ارزیابی می‌شوند.
 • شیوه زندگی و سلامت کلی بدن از نکات دیگری هستند که در بقای ایمپلنت مؤثرند.
  با وجود کاشت مناسب ایمپلنت در استخوان فک، این درمان برای افراد سیگاری و کسانی که به دیابت مبتلا هستند، مناسب نیست. به همین دلیل دندانپزشک پیش از کاشت ایمپلنت، دندان، استخوان فک و لثه را ارزیابی می‌کند.

۱۲-آیا کاشت ایمپلنت نیاز به بیهوشی دارد؟
در بسیاری از موارد برای کاشت ایمپلنت از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. دقیقاً مشابه زمانی که دندانپزشک برای پر کردن، روکش گذاشتن یا کشیدن دندان از بی‌حسی استفاده می‌کند. این بی‌حسی ناحیه جراحی را بی‌حس می‌کند تا در طول درمان هیچ دردی احساس نکنید.
اگر نگران اضطراب و ناراحتی در طول درمان هستید، دندانپزشک می‌تواند از آرام‌بخش استفاده کند. به این منظور می‌توان از استنشاق گاز اکسید نیتروس یا آرام‌بخش خوراکی در طول جراحی استفاده کرد. با مصرف آرام‌بخش، گرچه به طور کامل هوشیار هستید، ولی گویا زمان سریع‌تر می‌گذرد و هیچ اضطراب و ناراحتی را تجربه نمی‌کنید.
در برخی موارد، بیهوشی عمومی توصیه می‌شود. در این حالت شما به طور کامل بیهوش می‌شوید و چیزی احساس نمی‌کنید. بیهوشی عمومی تنها در جراحی‌های پیچیده و طولانی مناسب است. برای مثال جراحی ایمپلنت برای کاشت کامل یک قوس دندانی بهتر است تحت بیهوشی عمومی انجام شود.

۱۳-جراحی ایمپلنت چقدر طول می‌کشد؟
جراحی ایمپلنت یکی از مؤثرترین روش‌های درمان در دندانپزشکی است که با استفاده از آن، برای دندانی که از دست داده‌اید، جایگزین مناسبی قرار می‌گیرد و حتی می‌توانید تا آخر عمر نیز آن را داشته باشید. مزیت دندان ایمپلنت شده این است که به راحتی با دیگر دندان‌ها سازگار می‌شود و در کل، مشکلی برای بیمار به وجود نمی‌آورد. امروزه با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و علم دندانپزشکی می‌توانید عمل جراحی ایمپلنت را تنها با یک بار مراجعه به دندانپزشک متخصص و در یک روز انجام دهید. زمان انجام پروسه جراحی ایمپلنت دندان بستگی به محل قرارگیری دندان، پیچیدگی بافت آن محل و مهارت دندانپزشک دارد و می‌تواند بین ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت طول بکشد. اما جراحی ایمپلنت توسط دکتر روشن طلب تنها در ۵ دقیقه انجام می‌گیرد.

۱۴-بعد از کاشت ایمپلنت چه غذایی باید خورد؟
ایمپلنت‌های دندان طوری طراحی شده‌اند که کاملاً عملکرد دندان طبیعی را دارند و پس از انجام ایمپلنت می‌توانید تمامی غذاهای مورد علاقه خود را بخورید. وجود این ویژگی (عملکرد دندان ایمپلنت شده همانند دندان طبیعی) باعث شده که بسیاری از افراد این تصور اشتباه را داشته باشند که بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت می‌توانند انواع غذاهای دلخواه خود را بخورند. اما حقیقت این است که پس از کاشت ایمپلنت باید مقداری زمان به دندان ایمپلنت شده بدهید تا کاملاً بهبود یابد. در ادامه، نکات مربوط به خوردن و آشامیدن پس از کاشت ایمپلنت توضیح داده شده است:

 • تا یک هفته پس از کاشت ایمپلنت باید از کشیدن سیگار، تف کردن یا مصرف نوشیدنی‌های گازدار مطلقاً خودداری کنید. همچنین در این مدت از خوردن خوراکی‌هایی همچون چیپس، پاپ کورن و آجیل اجتناب کنید.
 • برای شش ساعت اول پس از جراحی که هنوز اثر بی‌حسی وجود دارد می‌توانید غذاهای نرم مانند شیرینی، ماست، بستنی، سیب زمینی آب‌پز یا سوپ بخورید. در واقع در این مدت می‌توانید هر نوع غذای نرمی را بخورید اما باید توجه کنید که حتماً با سمتی از دندان‌های خود که جراحی نشده است غذا را بجوید. بسیار مهم است که غذاهایی با کالری و پروتئین بالا مصرف نمایید.
 • پس از گذشت شش ساعت که تأثیر بی‌حسی از بین رفت می‌توانید غذاهای نرمی همچون ماکارونی، پنکیک، تخم مرغ یا سبزیجات پخته شده را مصرف نمایید.
 • به طور منظم مایعات بنوشید. به دلیل اینکه برای چند روز اول پس از کاشت ایمپلنت، مصرف غذا محدود می‌شود بایستی کمبود آب بدن خود را با افزایش مصرف نوشیدنی جبران نمایید.

۱۵-آیا ایمپلنت با شکست مواجه می‌شود؟
اگر چه جراحی ایمپلنت دندان نتایج بسیار موفقیت آمیزی دارد، اما به دلایل خاصی می‌تواند منجر به شکست شود. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • بافت نامناسب و ناکافی استخوان: یکی از الزامات برای انجام ایمپلنت دندان، داشتن مقدار کافی استخوان سالم در فک است در غیر این صورت، ایمپلنت ثابت نخواهد شد.
 • استعمال سیگار و تنباکو: دهان برای حفظ سلامت خود نیاز به اکسیژن دارد. هنگامی که فرد سیگار می‌کشد یا از تنباکو استفاده می‌کند، جریان این عنصر حیاتی را در دهان محدود می‌سازد. بنابراین توانایی طبیعی فرد برای درمان را مختل کرده و منجر به شکست ایمپلنت دندان می‌شود.
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، رشد باکتری‌های جدید افزایش می‌یابد که منجر به پوسیدگی دندان‌ها خواهد شد. همچنین این امر می‌تواند باعث عفونت ایمپلنت شود.
 • بیماری‌های خود ایمنی: افرادی که مبتلا به بیماری‌های خودایمنی هستند پس از کاشت ایمپلنت، با احتمال بیشتری با شکست ایمپلنت مواجه می‌شوند.

سوالات متداول

88646620 - 88646674

مشاوره رایگان : سرکار خانم توکلی 09104935082

تهران ، بلوار آفریقا ، بعد از پل میرداماد ، کوچه تابان شرقی ، پلاک 4 ، طبقه 2 ، واحد 5

کليه حقوق اين سايت برای کلینیک روشن طلب محفوظ می باشد. | طراحی و توسعه وب راشل

 

icon 5icon 6icon 8

 

 

02