What characteristics should dental implant have

ایمپلنت دندانی

یکی از بزرگترین پیشرفت‌های اخیر در علم دندانپزشکی، ایمپلنت‌هایی است که می‌توانند جایگزین‌های بسیار مناسب و کارآمدی به جای دندان طبیعی از دست رفته باشند. به دلیل آنکه ایمپلنت‌ها از جنس تیتانیوم ساخته می‌شوند خاصیت سازگاری بالایی با بدن دارند به طوری که بدن هیچ گونه واکنش آلرژیک و غیر طبیعی به آن نشان نمی‌دهد. سال‌های بسیاری است که دانشمندان تلاش کرده‌اند تا ایمپلنت دندانی بسازند که عملکرد دندان طبیعی را داشته باشد و همچنین برای مدت طولانی پایدار بماند. از دیدگاه محققان، ویژگی‌ها و نوع طراحی ایمپلنت و نیز پایداری و استقامت ایمپلنت‌ها فاکتورهای بسیار مهمی در ساخت آن‌ها هستند. در ادامه این مطلب، به ویژگی‌های ایمپلنت‌های دندانی خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های ساختاری ایمپلنت

در گذشته و پیش از پیشرفت تکنولوژی ساخت ایمپلنت، ساختار ایمپلنت‌ها به گونه‌ای طراحی شده بود که با توجه به ویژگی‌های بیومکانیکی ضعیف آن‌ها احتمال شکست بسیار زیاد بود. اما ساختار ایمپلنت‌های امروزی بسیار متفاوت با ساختار ایمپلنت‌ها در گذشته است. با توجه به پیشرفت‌های چشمگیر در این زمینه، ویژگی‌های ساختاری ایمپلنت‌ها به گونه‌ای تعیین می‌شوند که ویژگی‌های بیومکانیکی، پایداری و استقامت ایمپلنت برای مدت طولانی تضمین شود. در ساختار فعلی ایمپلنت دندانی چهار عنصر اصلی وجود دارد: بدنه ایمپلنت، پیچ ایمپلنت، هیلینگ اباتمنت و اباتمنت ترموکوسیال.

بدنه ایمپلنت جزء اصلی هر ایمپلنت دندانی است و در اشکال مختلفی تولید می‌شود. برخی از بدنه‌ها به شکل پیچ هستند، برخی دیگر دارای شکل مخروطی و بعضی از آن‌ها شکل شش ضلعی دارند. بدنه ایمپلنت بخشی از ایمپلنت است که در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد. ایمپلنت‌های شش ضلعی مقاوم در برابر حرکت چرخشی هستند. بدنه ایمپلنت دارای بخشی به نام گردن است که اندازه (۳.۷۵ تا ۵.۰ میلیمتر) ‌و طول (۱۰-۱۵ میلیمتر) آن می‌تواند متغیر باشد. پس از قرارگیری بدنه در داخل استخوان فک بایستی ایمپلنت توسط یک پیچ فیکس و ثابت شود. بخشی از ایمپلنت که پروتز دندان بر روی آن قرار می‌گیرد اباتمنت ترموکوسیال نام دارد که از جنس تیتانیوم است. تیتانیوم یک ترکیب قوی با خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی خاصی است که در برابر خوردگی، ضربات مکانیکی و مواد شیمیایی بسیار مقاوم عمل می‌کند.

طراحی ایمپلنت

نوع طراحی ایمپلنت دندان یکی از ویژگی‌های اصلی ایمپلنت برای پایداری و مقاومت آن است. به طور کلی، دو نوع طراحی ایمپلنت دندان وجود دارد: طراحی میکرو و طراحی ماکرو. طراحی میکرو به طور خاص مربوط به طراحی سطح ایمپلنت دندان است، در حالی که طراحی ماکرو بر روی شکل بدنه و پیچ ایمپلنت تمرکز دارد.

طراحی ایمپلنت باید به گونه‌ای انجام شود که فشار وارد شده بر سطح مشترک استخوان و ایمپلنت بطور یکنواخت و یکسان توزیع شود تا بر اثر وارد شدن ضربات فیزیکی مقاوم باشد و دچار شکستگی نشود.

مقاومت و پایداری ایمپلنت

همانطور که گفته شد نوع طراحی و ویژگی‌های ساختاری ایمپلنت تأثیر بسزایی در افزایش مقاومت و پایداری ایمپلنت‌ دندان دارد. اما یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد پایداری ایمپلنت، استفاده از موادی است که سازگاری زیستی دارند. در واقع جنس ایمپلنت باید از موادی باشد که دچار خوردگی نشود. در صورت ایجاد خوردگی، فلزاتی که در سطح ایمپلنت قرار دارند بر اثر واکنش شیمیایی از سطح آن جدا می‌شوند.

امروزه به لطف پیشرفت‌های روزافزون در تکنولوژی‌ ساخت ایمپلنت، کاشت ایمپلنت‌های دندانی بسیار فراگیر شده به طوری که این جراحی جزء جراحی‌های معمول در مطب‌های دندانپزشکی به شمار می‌رود و روزانه هزاران کاشت ایمپلنت در دنیا انجام می‌گیرد.

برای آنکه بدانید چه کسانی نمی‌توانند ایمپلنت دندان انجام دهند روی لینک آن کلیک کنید.

ایمپلنت چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

88646620 - 88646674

مشاوره رایگان : سرکار خانم توکلی 09104935082

تهران ، بلوار آفریقا ، بعد از پل میرداماد ، کوچه تابان شرقی ، پلاک 4 ، طبقه 2 ، واحد 5

کليه حقوق اين سايت برای کلینیک روشن طلب محفوظ می باشد. | طراحی و توسعه وب راشل

 

icon 5icon 6icon 8

 

 

02